Mad Max 2: manteesõdalane

Mad Max 2: The Road Warrior / Austraalia, 1981
Rež: George Miller

Linastub

L
23:00

„Ma tulin üksnes bensiini järele.” („Mad” Max Rockatansky)

Vihase Austraalia maanteevõmmi Max Rockatanskyna astus 23-aastane noor ja praktiliselt tundmatu austraalia näitleja Mel Gibson ekraanile 1979. aastal George Milleri linatöös „Mad Max”, kuid rahvusvaheline läbimurre jäi filmi saamatu levistrateegia tõttu tulemata. Kaks aastat hiljem nägi ilmavalgust filmi teine osa „Mad Max: Maantesõdalane”, ning järsku hakkasid kõik Gibsonist rääkima kui tulevikutähest. Sündinud oli staar ja ühes sellega ka popikoon „Mad Max”, kes annab tooni ka 30 aastat hiljem pärast sündi.

Koomiksilaadne ja punkrokk-stilistikast inspireeritud plahvatuslik fantaasiafilm on olnud teetähis paljudele ulmefilmidele, mis on kujutanud sõdivateks jõukudeks killustunud tuumasõjajärgset ühiskonda. Gibson, kes mõned kuud varem oli kodumaal püünele tõusnud Peter Weiri ajaloodraamas „Gallipoli”, mängib selles vägivaldses põnevusfilmis üksikut uitajat Maxi, kes otsib kallihinnalist kütust ja on sunnitud selleks bandiitidega relvad ristama. Koos samal aastal linastunud John Carpenteri ulmepõnevikuga „Põgenemine New Yorgist” ladus „Mad Max” aluspõhja lausa iseseisvale, n-ö postapokalüptilise ellujäämisfilmi žanrile, mille viimased näited on kas või „Veemaailm” ja „Terminaator 4”.

Teose režissöör, hilisem Oscari omanik George Miller („Eastwicki nõiad”, „Lustakad jalakesed”) pöördus koos operaatori ja samuti hiljem Oscari pälvinud Dean Samleriga („Tantsib koos huntidega”, „Apocalypto”) „Mad Maxi” temaatika poole ka neli aastat hiljem, kui tegid filmi „Mad Max kõuekupli all”. Hoolimata Tina Turneri osalemisest ja filmis kõlanud hittloost „We Don’t Need Another Hero (Thunderdome)” ei sündinud sellest teise osaga samaväärset tulemust. 2014. aastal näeb ilmavalgust aga Milleri lavastatud filmi uusversioon, milles peakangelast kehastab inglise näitleja Tom Hardy.

Festival demonstreerib „Mad Maxi” 35 mm arhiivikoopial koos eestikeelsete subtiitritega.

 

Helmut Jänes

Treiler

Kestus 1h 35'
Keel inglise
Subtiitrid eesti
Programm 80's Coming Back
Žanr fantaasia

L, 27.04.

23:00 - Suur saal

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi