Berberiani helistuudio

Berberian Sound Studio / Suurbritannia, 2012
Rež: Peter Strickland

Linastub

R
21:00

2009. aastal Euroopa Filmiakadeemia poolt filmiga „Katalin Varga” parimaks uustulnukaks tunnistatud Peter Strickland saavutas giallo alažanrisse kuuluva filmiga „Berberiani helistuudio” ühe asja – veelgi suurema tuntuse, mille tunnistuseks on ka talle omistatud briti sõltumatu filmi režissööri auhind.

 

Üle maailma erinevaid festivale väisanud film on omaette psühholoogiline filmielamus, sest filmi keskseks lugu jutustavaks jooneks on selle helipilt ning traditsioonilist lugu jutustav visuaal on rohkem eksitamiseks, aga ärme rutta ette.

 

Helirežissöör Guilderoy, keda mängib juba armastatud ja põneva näitlejamänguga Toby Jones („Plekksepp, rätsep, sõdur, nuhk”) on vaikne ja tagasihoidlik mehike, kes on harjunud vähesega. Sihikindel ja varem Inglismaal pelgalt loodusdokke helindanud mees tuleb Itaaliasse Berberiani helistuudiosse teadmisega, et ka seal ootab teda harjumuspärane töö loodusfilmidega. Peagi selgub, et giallo-film „Equestrian Vortex” pole siiski süütu loomafilm, vaid horror terve sekti nõidade mahanottimisest ning viimaste hauatagusest kättemaksust. Probleemiks ei saa mehele mitte ainult keelebarjäär, vaid ka vaimne, tööeetiline ning helindatava filmi kontekst ja selle tegemine, mis muutub vaese Guilderoy jaoks igapäevaosaks. Karjuvad kaunitarid, päevast päeva erinevate puuviljade lömastamine heliefektide tegemiseks, pöörase temperamendiga režissöör, unenägudesse hiilivad koduigatsused ning tulemata palk – seda kõike korraga on Quilderoy jaoks liiga palju. Kuskil tuleb piir ning helindamine tuleks pooleli jätta ja tagasi koju sõita, kuid muusika mängib edasi ...

 

„Berberiani helistuudio” on pimeda kinosaali, tõelise kinoguru sanktumi film, kus peale mõnusa ülesehitusega loo on ka omaette kogemus garanteeritud.

 

 

Maria Reinup

Treiler

Kestus 1h 32'
Keel inglise, itaalia
Subtiitrid inglise
Programm Põhiprogramm
Žanr triller

R, 26.04.

21:00 - Suur saal

Sissejuhatuse teeb filmi heliefektimeister Heikki Kossi

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi